28 września 2017 - admin

Budynek któremu nie straszny jest ogień

Ogień potrafi zabrać nie tylko dobytek życia, ale i samo życie. Żywioł ten potrafi zniszczyć budynek niezależnie od jego rozmiaru, celu przeznaczenia. Dobrym przykładem może być tu niedawny pożar 27 piętrowego wieżowca w Londynie, w którym wg informacji z dnia 28 czerwca śmierć poniosło 80 osób a przyczyną pożaru była zwyczajna lodówka. Innym głośnym przypadkiem pożaru potwierdzającego powyższą tezę był pożar remizy strażackiej OSP Kiszewo w 2015 roku.
Przykłady te dobitnie pokazują, że drobna awaria w naszej firmie, mieszkaniu czy u naszego sąsiada bez odpowiedniego przystosowywania budynku może spowodować w nim pożar, który przerodzi się w tragedie. W nowoczesnym budownictwie znane są sposoby na zamkniecie drogi płomieniom oraz na takie wzmocnienie konstrukcji budynku, aby spoiwo łączące poszczególne elementy nie wykruszyło się od wysokich temperatur, co mogłoby spowodować nawet zawalenie się konstrukcji. Jednym z tego typu zabezpieczeń jest beton ogniotrwały wytrzymujący temperatury nawet 1600oC, na co dzień stosuje się go do budowy pieców, gilów i wszelkich innych uradzeń mających styczność z ogniem, stosowanie tego typu rozwiązania nie ma jednak sensu, gdy do łączeń materiału nie użyjemy odpowiedniej zaprawy. Zaprawa (ceramic.com.pl/kategoria/betony-i-zaprawy/zaprawa-blakite)  zwyczajna jest mieszaniną wody i spoiwa z drobnym kruszywem lub innym wypełnieniem mająca na celu wiązanie, czyli przejście ze stanu płynnego, plastycznego w stały. Natomiast zalecana do betonu ogniotrwałego, zaprawa ogniotrwała zostaje zmodyfikowana w procesie produkcji w taki sposób, aby uzyskać podobną do betonu ogniotrwałego odporność na wysokie temperatury.
Tym samym jej cel zastosowania jest niemal identyczny jak betonu o podobnych właściwościach stosuje się ją m.in do murowania kominków, grilli ogrodowych oraz budowy otwartych palenisk. Zaprawa taka jest prosta do przygotowania. Produkt można nanosić za pomocą kielni. Jednosieczne zaprawa ogniotrwała nie odstaje swą przyczepnością od zaprawy tradycyjnej.

Technologie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *